Po siemię lniane sięga się od wieków, odkąd tylko zauważono pozytywny wpływ na zdrowie tych oleistych ziarenek. Niełatwo jest jednak zjeść szklankę nasion, co zresztą przełożyłoby się na rewolucje żołądkowe. Siemię lniane jest stosunkowo twarde, a wszystko co najlepsze ukryte pod wierzchnią otoczką. Jeśli chcemy wydobyć z nasion to co najbardziej wartościowe, najlepszym rozwiązaniem będzie wytłoczenie z nich oleju. Posiada on właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne.
Jakie działanie wykazuje olej lniany tłoczony na zimno?
Właściwości oleju lnianego są nie do przecenienia, a wiedziano już o tym na wiele lat przed wykonaniem jakichkolwiek badań naukowych w tym kierunku. Ten prozdrowotny eliksir piękna zawiera szereg witamin i minerałów, kwasów tłuszczowych, antyoksydantów. Wszystko to w skoncentrowanej dawce, łatwo przyswajalnej przez organizm. Olej lniany to wspaniałe źródło kwasów oemga-3, witaminy E i szeregu innych fitoaktywnych związków mających korzystny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Jak najbardziej warto włączyć do swojego jadłospisu, co zmniejszy ryzyko rozwoju schorzeń układu krążenia typu miażdżyca czy choroba wieńcowa. Można też liczyć na działanie antydepresyjne, poprawę nastroju, łagodzenie nadpobudliwości, właściwości antyoksydacyjne.
Olej z nasion lnu stoi na straży sprawnie funkcjonującego mózgu, młodego wyglądu i utrzymaniu organizmu w nieprzeciętnej kondycji. Ze względu na sporą zawartość naturalnych fitoestrogenów, okazuje się niezwykle pomocny w przypadku kobiet zmagających się z zaburzeniami hormonalnymi, przede wszystkim w okresie menopauzy. Fitoestrogeny działają podobnie jak żeńskie hormony płciowe. Dodatkowym plusem ze spożywania tego oleju jest usprawnienie perystaltyki jelit, co sprzyja zachowaniu smukłej sylwetki. Można go stosować zewnętrznie, bezpośrednio na skórę czy na włosy. Jeśli marzy nam się młodzieńczy wygląd, to jak najbardziej warto sięgać po olej z nasion lnu, który poprawi kondycję skóry, opóźni procesy starzenia się jej komórek, zwiększy elastyczność, pobudzi procesy regeneracyjne naskórka, odbuduje barierę lipidową cery, zapewni optymalne nawilżenie i napięcie.
Smaczny olej lniany w Twojej kuchni
Olej lniany można stosować jak suplement diety i spożywać go prosto z łyżeczki. Świetnie sprawdza się jako dodatek do twarogu, pieczywa, koktajlu, sosu, dipu, sałatki, pasty. Ważne jest to, aby zawsze stosować go w wersji zimnotłoczonej, czyli bez poddawania obróbce termicznej, co zniszczyłoby wszystkie jego cenne właściwości. Warto zrobić sobie własną pastę Budwigową z twarożku, oleju lnianego, jogurtu, soli i ziół. Wystarczy wszystko ze sobą zblendować i mamy prozdrowotne smarowidło.