Maszynka to bez wątpienia jeden z najważniejszych sprzętów dla każdego fryzjera ale również osób, które samodzielnie w domu troszczą się o swoją fryzurę. Obecnie wybór modeli oraz producentów maszynek jest ogromny więc czym musimy się kierować? Postaramy się podpowiedzieć w poniższym artykule.
Rodzaj zasilania
Wyróżniamy następujące rodzaje zasilania w maszynkach do włosów:
- Zasilanie akumulatorowe
- Zasilanie sieciowe
- Zasilanie akumulatorowo- sieciowe
Zasilanie akumulatorowe ma bez wątpienia jedną główną zaletę – wygodę użytkowania. Nie ma konieczności ciągnięcia za sobą niewygodnego kabla, strzyżenie odbywa się bezprzewodowo. Maszynkę zazwyczaj można ładować poprzez kabel lub stację dokującą. Najważniejszym parametrem maszynek akumulatorowych jest długość pracy na baterii, średni czas wynosi 60 minut. Z tego względu maszynki zasilane akumulatorami znajdują głównie zastosowanie w domowych warunkach.
Maszynki zasilane z sieci mają w zasadzie nieograniczony czas pracy, dlatego obecnie najczęściej wybierane są przez zakłady fryzjerskie. Dla niektórych kabel może być przeszkodą, natomiast obecnie na rynku niewiele jest maszynek akumulatorowych spełniających wymagania fryzjerów. Zasilanie sieciowe charakteryzuje wysoka wydajność oraz stabilność pracy.
Zasilanie akumulatorowo – sieciowe jest hybrydą wcześniej wymienionych rodzajów. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w domowych warunkach jak i w salonach fryzjerskich. Tego typu produkty są niszowe na rynku, natomiast mają duży potencjał.
Zakres długości strzyżenia
Dla każdego fryzjera im zakres długości strzyżenia jest większy tym lepiej. Osoby poszukujące maszynek do strzyżenia „na krótko” nie będą miały problemu z doborem odpowiedniego urządzenia, gdyż tak naprawdę każdy produkt sprosta oczekiwaniom pod względem zakresu długości. Zakres strzyżenia najczęściej regulowany jest poprzez regulowaną nasadkę lub osobne końcówki.
Moc
Maszynki o niższej mocy mogą mieć problem ze strzyżeniem gęstych i długich włosów, dlatego zakłady fryzjerskie decydują na urządzenia o lepszych parametrach. W przypadku maszynek do domowego użytku nie musimy zwracać zbyt dużej uwagi na moc, popularne produkty dostępne w sklepach powinny sprostać naszym oczekiwaniom. Wybór maszynek o wyższej mocy wiąże się z większymi kosztami.
Materiały wykonania
Korpus maszynki najczęściej wykonany jest z plastików. Urządzenia wykonane z aluminium lub metalu są zdecydowanie trwalsze i odporniejsze na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Najważniejsze są ostrza oraz nakładki, dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na te elementy. Jeśli ostrza wykonane są z dobrych materiałów nie będą się szybko tępić i posłużą nam przez dłuższy czas. Podobnie wygląda sytuacja z nakładkami. Niskiej jakości elementy mogą się łamać podczas ściągania i zakładania.